רפואת חניכיים

טיפולי החניכיים במרפאה מובלים ע"י ד"ר אלון דודיזון. ד"ר דוידזון מומחה לפריודונטיה מטעם האוניברסיטה העברית והדסה, עוסק באבחון וטיפול במחלות חניכיים לרבות: הקצעת שורשים, טיפול כירורגי בכיסים עמוקים סביב שיניים ושתלים, טיפולי חניכיים אסתטיים, בניית עצם וביצוע שתלים דנטליים.
במקביל לד"ר דוידזון ניתן לקבל גם טיפולי ניקוי חניכיים מאחת משלוש השינניות המקצועיות, המנוסות והעדינות שלנו: ליאנה פישמן, ברט יאחיה ויעל רויזמן

מומחה למחלות חניכיים הינו רופא שיניים אשר עבר לימודים של 4 שנים נוספות של התמחות בפריודונטיה באוניברסיטה או בית-חולים, מעבר ללימודי רפואת השיניים הבסיסיים, וקיבל על כך תואר מומחה ממשרד הבריאות.

מחלת חניכיים הינה מחלה דלקתית זיהומית וכרונית.

דימום (גם אם זה "רק" בזמן הצחצוח), נפיחות, כאב (לא בהכרח),ניידות שיניים ונסיגת חניכיים, ריח רע מהפה. יש לציין שאצל מעשנים סימני הדלקת קלים יותר זאת אף על פי שהמחלה מתקדמת מהר יותר! כלומר יש מיסוך של סימני הדלקת ולעתים הנזק יתגלה רק בבדיקה אצל רופא חניכיים.

מחלת חניכיים שונה מדלקת חניכיים בכך שהיא מערבת ספיגה של העצם האלבאולרית, העצם האוחזת את השן בלסת.

לרוב האוכלוסיה יש דלקת חניכיים.

מחקר נרחב שבדק עד כמה נפוצה מחלת חניכיים מגיל 30 ומעלה בארצות הברית מצא של-42% מהאוכלוסיה יש מחלת חניכיים, ל-10% יש מחלת חניכיים חמורה

ממש לא. לעתים היא מופיעה במתבגרים/צעירים ואז זו גם וריאציה אגרסיבית יותר של מחלת חניכיים שמתקדמת בקצב מהיר יותר. לעתים היא אף מופיעה בילדים קטנים.

התוצאה הסופית של מחלת חניכיים הינה אבדן של השן, העצם אלבאולרית (למעשה זו העצם שהשן אחוזה בה) נספגת והשן מגיעה לכדי מצב הדורש עקירה או שהיא נושרת.

כאשר אתם מגיעים לרופא מומחה למחלות חניכיים, אתם עוברים בדיקה יסודית שכוללת איסוף של הרבה מאוד פרמטרים על מנת לקבוע האם אתם חולים במחלת חניכיים, דלקת חניכיים או שיש לכם חניכיים בריאות.
כמו בכל מחלה, ככל שנאבחן את המחלה מוקדם יותר, ניתן יהיה להתאים טיפול ולמנוע נזק עתידי והתקדמות של המחלה ולעתים אף להחזיר רקמות שאבדו.
בנוסף, לעתים ניתן להציל שיניים שכבר נאמר לכם שיש צורך לעקור. על מנת לבדוק התכנות להציל שן כזו, יש צורך להגיע לבדיקה מקיפה.

הארכת כותרת- לכל שן יש את המרחב הביולוגי שלה שברגע שפולשים אליו יכולה להיווצר דלקת כרונית, לכן לעתים לפני ביצוע כתר על שן יש צורך לבצע הארכת כותרת על מנת לאפשר לרופא המשקם לחבוק חומר שן בריא מבלי להפר את המרווח הביולוגי.
ישנן סיבות נוספות לביצוע הארכת כותרת, בין היתר, על מנת לאפשר מראה אסתטי והרמוני של החניכיים והשיניים.
טיפול בכיסים עמוקים- מחלת חניכיים יוצרת כיסים עמוקים, במצב כזה מחלת החניכיים מתקדמת וישנה התדרדרות. טיפול בכיסים עמוקים נועד להקטין את עומק הכיס ובכך להפחית את הסיכון לאבדן השן.
טיפולים אסתטיים/השתלת חניכיים- במידה ויש נסיגת חניכיים וחשיפת השורש של השן עם הפרעה אסתטית או רגישות תרמלית ניתן לבצע השתלת חניכיים לצורך אסתטי ו/או למניעת המשך נסיגה של החניכיים.

שתלים, בניות עצם והרמת סינוס- כשאבדו שיניים ויש צורך להשלים יחידות סיגריות, אחת האפשרויות הינה ע"י כתרים או תותבת שנתמכים על גבי שתלים. במידה וחסרה עצם על מנת להתקין את השתלים במיקום הנכון- יהיה צורך לבצע בניית עצם מקדימה או בזמן התקנת השתל.

בשתלים ישנן 2 מחלות:
פריאימפלנט מוקוזיטיס (Peri-Implant Mucositis) – דלקת ברקמה הרכה סביב השתל, ללא ספיגה של העצם סביב השתל.
פריאימפלנטיטיס (Peri-Implantitis) – דלקת ברקמה הרכה סביב השתל וכן גם ספיגה של העצם סביב השתל.
מומחה למחלות חניכיים יאבחן מחלות אלו וידע להתאים את הטיפול הנכון.