טיפול בחרדה דנטלית

למרות ההתקדמות הרבה של רפואת השיניים בכל הנוגע לטיפול בכאב, חרדה מפני טיפולי שיניים היא עדיין תופעה נפוצה. למעשה, חרדה כזו גורמת לרבים להסס מלהגיע לטיפולי שיניים. היא עשויה להופיע על רקע ניסיון עבר לא נעים בעת ביקור במרפאת שיניים, החשש מנגיעה באזור הכואב בפה ומעצם התהליכים שבהם מדובר והמכשירים בהם משתמש רופא השיניים. למרבה הצער, ההימנעות מהטיפול מחמירה את המצב במקרים רבים ומחייבת בהמשך טיפולים מורכבים, ממושכים ויקרים יותר. כמו כן, החמרת המצב הקיים עלולה לגרום בעצמה לכאב. יש לכל זה פתרון! במרפאת שיניים איכותית, יוכלו להתאים לכם את אופן הטיפול בשיניים, בצורה כזו שלא תחוו כאב. עוד לפני כן, ניתן לעשות רבות, בכדי לעבור את מכשול "החרדה הדנטלית".

הקשבה ושיתוף

אצל מי שסובל מחרדה דנטאלית, הדמיון עלול להחריף את תפיסת המצב הסובייקטיבית שלילית, שלא לצורך. החרדה מתעצמת כאשר מדובר ב"לא נודע", בעוד שידע והקשבה עשויים להקל. רופא שיניים אשר מיומן בסיוע למטופלים עם חרדה כזו, ראשית יקשיב למטופל וידבר איתו על כך בפתיחות ובהרחבה. תודות לגישה זו, המטופל יבין טוב יותר את נושא הכאב בטיפולי השיניים ואת האפשרויות למניעתו. כמו כן, הוא ירגיש פחות חסר אונים – הטיפול לא ייתפס ככזה שבו "אין ברירה" ושהוא בהכרח כואב. במקום זאת, התהליך ייתפס כאוסף אפשרויות, שמתוכן הרופא והוא עצמו, ייבחרו את אלה שנראות לו ביותר. 

טכניקות מנטאליות

כשם שהחרדה מתחילה "מהראש", כך גם חלק חשוב בגישות הטיפול בה:

הרפיית שרירים – דוגמה לטכניקה פשוטה של טיפול בחרדה דנטלית היא הרפיית שרירים. זאת, מאחר שיש נטייה טבעית לכווץ שרירים אל מול כאב ואיום ולקשר את המתח הנפשי למתח פיזי. מטופל שלומד להרפות שרירים תוך כדי הטיפול, מסייע לעצמו להירגע. הוא גם מעסיק את עצמו בכך מנטאלית לאורך הטיפול והדבר מסייע להפנות את ההכרה לכיוון חיובי.

"חשיפה הדרגתית" – בגישה של "טיפול קוגניטיבי התנהגותי", חושפים את הסובל מחרדה לגורם החרדה, באופן הדרגתי. 

היפנוזה ודמיון מודרך – טכניקה עתיקה, אשר מסייעת להרגיע מטופלים. המטופל למעשה שולט במצב ויכול להפסיק את המצב ההיפנוטי ביוזמתו, אם רצונו בכך. חשוב לציין, שעיסוק בהיפנוזה בארץ מחייב הכשרה ורישוי מתאימים. "דמיון מודרך" הוא מעין ואריאציה פשוטה יותר של נושא ההיפנוזה.

שינוי הסביבה – דברים שונים בסביבה הפיזית של המטופל, עשויים להעיר בו את החרדות, מאחר שהם מתקשרים בהכרתו לרפואת שיניים ולכאב. זה יכול להיות רעש המקדחה או אפילו לבוש הרופאים. ניתן לשנות היבטים אלה, באופן שיקטין חרדות. 

ניסיון – החוויה של טיפול שיניים ללא כאב היא עובדה אובייקטיבית, אשר תסייע למטופל בהתמודדות עם החרדה (שהיא סובייקטיבית באופייה).

טיפול בחרדה דנטלית

אמצעים נוגדי כאב

מעבר להפחתת החרדה עצמה, ישנו כמובן תמיד הצורך למנוע כאב בטיפול השיניים. בהתאם לסוג הטיפול ולמשתנים נוספים, יותאמו אמצעים לשיכוך כאבים.

הרדמה כללית – גישה קיצונית למדי מבחינה רפואית (ביחס לצורך האובייקטיבי, בהרדמה מקומית בלבד), אבל כזו שמקלה מאוד על המטופל.

גז צחוק – ניטרוס אוקסיד, אשר ידוע בכינוי "גז צחוק", הוא חומר שמסייע להרגיע כאב במהירות. חומר זה, נמצא בשימוש נרחב ברפואת שיניים מזה שנים והוא נחשב לחומר יעיל ובטוח לשימוש. 

אמצעים נוספים – יש דרכים נוספות להעביר חומרים מאלחשים לגוף, אותן ניתן להתאים למטופל ולמצבו. זריקות של חומרי טשטוש למשל, הן אפקטיביות מאוד. עם זאת, יש מטופלים שחוששים מזריקות ואז עשויים להתאים יותר כדורים מפחיתי חרדה, משחות או ספריי אלחוש.