Search
Close this search box.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

רבים באוכלוסייה, הן ילדים והן בוגרים, חוששים מטיפולי שיניים. אף שבמקרים רבים כאבי השיניים או הצורך בטיפול, מאלצים את מי שחושש להתמודד מול הפחדים ולפגוש את רופאי השיניים, ישנם גם כאלה שהחרדה אצלם היא כה עצומה עד כדי הזנחת בריאות הפה. לתופעה זו של פחד או חרדה מטיפולי שיניים יש הגדרה – "דנטופוביה", ולפי הערכות גסות, שכיחות התופעה באוכלוסייה היא גדולה, כ- 36% סובלים ממנה ובעוצמות שונות. בשנים האחרונות, בניסיון, בין השאר, להתמודד עם התופעה הזו, הולכת וצוברת תאוצה המגמה של טיפול שיניים עם טשטוש תרופתי  ברמות שונות בזמן טיפול השיניים על מנת לסייע למתרפא להתמודד עם הפחדים. 

תוכן עניינים

החשש מרופאי השיניים והסכנות לבריאות הפה

בשל החששות והפחדים העצומים מטיפולי שיניים, רבים מהמטופלים דוחים את טיפולי השיניים, הן את המשמרים המניעתיים  והן את הטיפולים ההכרחיים. התוצאה הבלתי נמנעת היא הזנחה של בריאות הפה, השיניים והחניכיים. בעיות בשן הופכות חמורות יותר, כואבות יותר וגם הטיפול בהן יהיה ארוך ויקר משהיה לו פנו בזמן לטיפול. למעשה, מדובר במעגל אכזרי שמזין את עצמו, שכן את הטיפול עובר המטופל כשהוא סובל מכאבים חזקים, הטיפול הארוך והמורכב רק תורם להגברת הפחד. זאת, בעוד אם היו אותם מטופלים מצליחים להתגבר על הפחד ולהגיע לבדיקה מסודרת הטיפול היה פשוט יותר, פחות כואב ואפילו החוויה הייתה נעימה יותר.

מניעת הפגיעה בבריאות השיניים והחניכיים בגלל פחד מטיפולים רפואיים, היא זאת שעומדת בחזון מרפאת "חיוך ראשון". המטרה היא לשפר את איכות החיים של המטופל דרך בריאות הפה על ידי צוות שמפגין עדינות, מקצועית, חדשניות ואיכותיות.

כדי להגשים את החזון הזה גם אצל מי שסובלים מחרדה (דנטופביה ברמות השונות) מציעים צוות הרופאים של מרפאת "חיוך ראשון" מספר אפשרויות טיפול שמסייעות בהתגברות על הפחד. 

הרגעת הפחדים

הדרך הראשונה והקלה ביותר היא להצליח לגרום למתרפא לחוויית טיפול טובה כשהוא כבר מגיע לטיפול ולהצליח לבטל את הפחדים האלו. במרפאה משתמשים בטכניקות של הרגעה, כמו שימוש בשפה מרגיעה, מגע עדין, אווירה טובה ומשפחתית במרפאה, מוסיקה וריחות נעימים (בניסיון מתמיד להעלים את הריח הקלאסי אך המאיים עבור הפחדנים של מרפאת שיניים).

כאשר המתרפא עדיין חרד, ניתן לעשות שימוש בסדציה (טשטוש) בכמה רמות עומק.

   
כדור הרגעה נטילת כדור הרגעה כמו ואליום או תכשיר טבעי כמו רגיעון לפני הטיפול.
סדציה נשאפת – גז צחוק סדציה הינה תהליך רפואי של הרגעה של האדם, גם הרגעה וגם שיכוך כאבים כדי לעזור לבצע את הטיפול. הטיפול בגז צחוק בטוח מאוד, לרוב מתבצע דרך האף כאשר הפה נשאר פנוי לצורך הטיפול. מדובר בטשטוש קל והמטופל מגיב וקולט מה קורה סביבו אך הוא מאוד רגוע וזה מסייע בהפחתת הפחדים. טיפול בגז צחוק מתבצע במרפאת "חיוך ראשון" כאשר כלל הרופאים מוסמכים להשתמש בסדציה הנשאפת.
סדציה עמוקה טשטוש המתבצע בבית חולים ע"י רופא מרדים או במרפאה שהוסמכה לכך ע"י משרד הבריאות. מרפאת "חיוך ראשון" עובדת בשיתוף פעולה עם מרכז רפואי בראשון לציון שהוסמך על ידי משרד הבריאות לבצע טיפולים בהרדמות כלליות. ניתן לתאם טיפול דרך מרפאת חיוך ראשון.
הרדמה כללית מתבצעת בחדר הרדמה ע"י רופא מרדים בבית חולים או במרפאה מוסמכת לכך על ידי משרד הבריאות. תחת הרדמה כללית המטופל אינו בהכרה, לא מגיב לסביבה ונושם דרך מכונת הנשמה. לאחר תום הטיפול עובר המטופל לחדר התאוששות למשך שעתיים עד שלוש שעות ולאחר מכן משוחרר לביתו ביחד עם מלווה. ניתן לטפל טיפול בהרדמה כללית דרך מרפאת חיוך ראשון.
 

למי מתאימים טיפולי שיניים בהרדמה מלאה?

טיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה עמוקה מתאימים למטופלים חרדתיים שאינם מצליחים להתמודד עם החרדה, אינם מגיעים לתורי הטיפול ודוחים כל התמודדות עם בעיות השיניים והחניכיים. מדובר במי שהפחד חזק ממנו ועל כן האפשרות של הרדמה כללית היא פתרון מצוין עבורם.

בנוסף, גם ילדים קטנים שאין אפשרות לרתום אותם לשיתוף פעולה והם סובלים מכאבים חזקים בשיניים, אפילו כשמדובר בשיני החלב, יכולים לעבור טיפולים בסדציה עמוקה או בהרדמה כללית. זאת, תחת אישורים רפואיים מתאימים.

הרדמה כללית לטיפולי שיניים מתאימה גם למטופלים שזקוקים לטיפולים מורכבים וארוכים שיכולים לקחת גם שנים. תחת הרדמה כללית או סדציה עמוקה ניתן לסיים טיפולים רבים בפעם אחת ולקדם את הטיפול בתוך שעות ספורות. 

הדבר נכון ומתאים גם למטופלים עסוקים שמבקשים לרכז את כלל הטיפולים ליום אחד – אנשי עסקים שלא יכולים להתפנות כל הזמן ומבקשים לסיים זאת בטיפול אחד.

הרדמה כללית לטיפולי שיניים - איך מתנהל ההליך?

בשלב הראשון מתבצעות למטופל בדיקות ובהתאם נבנית תוכנית טיפול על ידי הצוות הרפואי של המרפאה. 

על מנת לעבור הרדמה כללית או סדציה עמוקה, יש צורך בקבלת האישורים הרפואיים המתאימים מהמטופל ושליחתם למרכז ההרדמה. מדובר באישורים בנוגע למצב הבריאותי של המטופל, תרופות שהוא נוטל, רגישויות, אלרגיות וכדומה. על צוות המרפאה לוודא כי אין כל דבר שיכול לסכן את המטופל במידה ויעבור הרדמה כללית, ועל כן מתבצעות הבדיקות. במידה ויש גורמים מסכנים בבריאותו של המטופל הוא לא יוכל לעבור טיפול בהרדמה מלאה. 

השלב הבא הוא שלב סגירת תוכנית טיפול, תיאום מול מרכז ההרדמה ושיחה עם הרופא המרדים. 

ביום הטיפול יגיע המטופל למרכז ההרדמות, שנמצא ממש בסמוך למרפאת "חיוך ראשון", שם יפגוש את הצוות המטפל, יורדם על ידי רופא מרדים ויעבור את טיפולי השיניים. בתום הטיפול יועבר להתאוששות. 

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה | מרפאת שיניים חיוך ראשון

היתרונות בהרדמה כללית לטיפולי שיניים ב"חיוך ראשון"

אחד היתרונות בטיפולי שיניים תחת הרדמה כללית או סדציה עמוקה ב"חיוך ראשון" הוא שכלל התיאום מול מרכז ההרדמה מבצע על ידי צוות המרפאה.

יתרון נוסף הוא שצוות המרפאה הוא זה שמבצע את טיפולי השיניים בזמינות גבוהה. זאת, בניגוד לטיפול שיניים המתבצעים תחת הרדמה בביה"ח, שם לא ניתן לבחור את הרופא המטפל. המתרפא מתנהל בוודאות גדולה מאוד, תוך יצירת מערכת יחסים של אמון עם הרופא והצוות המטפל. הוא יודע לקראת מה הוא הולך, מה יתרחש במסגרת הטיפול, מי הצוות המטפל ומה הוא עתיד לעבור.

השתלת שיניים בהרדמה כללית

השיטה של השתלת שיניים בהרדמה כללית היא פתרון מצוין עבור מי שחרד מטיפולי שיניים אבל ממש לא רק בעבורו. בגלל שמדובר בטיפולים ארוכים, מורכבים ועדינים שעשויים לקחת זמן רב, מטופלים רבים מעדיפים לבצע אותם תחת הרדמה כללית, ביום טיפול אחד בלבד. כך, מטופל יכול לעבור השתלת שיניים מלאה בהרדמה כללית במשך מספר שעות.  

בסיום הטיפול, מועבר את המטופל לחדר התאוששות. לרוב מדובר בהתאוששות מהירה וקלה ולאחר כשעתיים הוא יוכל להשתחרר לביתו בליווי מלווה. 

דילוג לתוכן